Jdi na obsah Jdi na menu
 


Složky parfémů podrobněji

23. 8. 2008

Složky parfémů podrobněji

Už jste někdy dumali nad složením parfémů, co že to v nich vlastně je? Jsou sice složky, které si umí představit každý (třeba šeřík nebo jablko), ale jak voní tonka, jantar nebo oliban? To se vám pokusí nastínit následující přehled.
I když budete znát jednotlivé složky, nemůžete se bohužel příliš spolehnout na odhad vůně celého parfému. Složky nikdy nejsou ve stejných poměrech a v parfémech nikdy není jen to, co je uvedené ve složení - uváděné složky jsou hlavní, ve vůni však figurují další desítky vonných látek, které v konečném důsledku a ve spolupráci s vaší kůží a nosem mohou výsledek různě ovlivnit.

Složky vůní

Aldehydy - přidávají se do květinových vůní pro jejich zvýraznění. Aldehydy dodají parfému tón "čistého usušeného prádla", květinové tóny jsou pak takové jiskřivější. V největší oblibě byly v dobách vzniku klasik jako Chanel no 5 nebo Arpege. Aldehydové vůně bývají ze začátku trochu divné, posuzujte je tedy až po rozvonění. Také je netestujte na papírku, tam obvykle zůstávají nudně mýdlové a nerozvinou se.
Příklad: Arpege (Lanvin), White Linen (Estée Lauder), Chanel No. 5 (Chanel), Fleur de Fleurs (Nina Ricci)

Ambra - ambra je známá už poměrně dlouho a určitě tušíte, co to je - je to látka, kterou vyvrhují velryby. Protože je lehká, vznáší se na hladině, odkud ji lze sebrat. Ačkoli je její původ trochu nevábný, je to vzácnost (dříve se vyvažovala zlatem) a do vonných kompozic neodmyslitelně patřila. Dnes se ambra vyrábí synteticky v laboratoři, nebo se jako náhražka používá abelmošusové semínko. Anglicky se pravá ambra řekne "ambergrise".
Jako ambra (anglicky "amber") se také označuje směs vonných olejů, pryskyřic, vosků a prášků, která se původně začala vyrábět v Indii. Těchto směsí je samozřejmě více druhů, nejčastěji obsahují benzoin, santalové a cedrové dřevo, pačuli, kadidlo, myrhu, včelí vosk a různá koření. Ambru často najdete česky ve složení vůní jako jantar, anglický výraz "amber" totiž lze přeložit oběma způsoby.
Ambra vůním dodává teplý, pudrový podtón.

Anýz - koření, které si můžete běžně koupit v obchodě. Jsou to kmínu podobná semínka zvláštní, sladko-větrové chuti. Někomu je jeho chuť i vůně protivná. Osobně jsem také raději, když je v parfému jen na podtržení celkové harmonie; Aqua Allegoria Anisia Bella je na mě už trochu moc.
Příklad: Aqua Allegoria Anisia Bella (Guerlain)

Benzoin - neboli styrax, pryskyřice ze styraxového stromu. V parfémech hraje obvykle roli stabilizační složky a má pudrově nasládlou vůni, podobnou vanilce s karamelem nebo kakau s mlékem.

Bergamot - pijete rádi čaj Earl Grey? Jeho svěží příchuť má na svědomí právě bergamotová silice. Tu koupíte i samostatně, má totiž své místo v aromaterapii. Bergamotovník je citrus, který roste výhradně v Kalábrii (v Itálii) a jeho plody nejsou k jídlu. Bergamot se často dává do citrusových vůní, ale najdete ho i v mnoha jiných parfémech, jeho svěžest totiž není tak pronikavě citrusová jako třeba u citrónu nebo pomeranče. Má proto své místo i v květinových parfémech, většinou v hlavě.

Cedrové dřevo - používá se silice, získaná destilací z cedru. Má nasládle dřevitou vůni a dlouho vydrží, dává se proto do základů parfémů. I cedrová silice se dá normálně koupit.
Příklad: Tumulte pour Homme (Lacroix)

Citronová tráva (lemongrass) - koupit můžete nejen lemongrassovou silici, ale dokonce i sušenou citronovou trávu, která se prodává v některých obchodech s čajem a kterou si můžete připravit stejně jako jakýkoli bylinný čaj. Vůně citronové trávy je opravdu dost podobná citronu, místo pronikavé kyselé špičky však je malinko do kořeněna.
Příklad: Blv pour Homme (Bvlgari)

Citron - součást citrusových či citrusy šmrncnutých vůní. Aroma citrónu jistě netřeba představovat.

Dubový mech - ve skutečnostni lišejník větvičník slívový. Název dubový mech je doslovný překlad anglického "oakmoss"; uvádím ho pod tímto překladem, protože ve složeních na českých webech ho tak obvykle najdete. Roste na stromech v jižní Evropě. Jeho vůně je zemitá a přidává se proto spíš do těžších parfémů, je nedílnou součástí chypre vůní.

Eukalyptus - velmi silně větrová vůně, ještě silnější než máta. Máta je také nasládlejší. Popravdě zatím žádný parfém s eukalyptem neznám a umím si ho představit spíš v pánské vůni. Eukalyptová silice v aromalampě však krásně osvěžuje vzduch a likviduje pachy.
Příklad: Contradiction (Calvin Klein)

Fialka - vůni fialky jistě není třeba představovat. Někdo ji nesnáší a veškeré fialkové parfémy zavrhuje, někdo ji má naopak rád. Fialková esence se vyrábí synteticky, získávání z fialek je totiž nepředstavitelně obtížné a nákladné.
Příklad: Insolence (Guerlain), Lolita Lempicka a L.L. Midnight Fragrance (Lolita Lempicka), My Queen (Alexander McQueen)

Fialkový list - na rozdíl od květu má zelenou, bylinnou vůni.

Galbanum - pryskyřice získávaná z keře ločidla galbanového, který roste v Turecku. Její vůně je aromatická, voní po zeleni - je to taková trochu "agresivní" zeleň.

Gardénie - omamně vonící bílá květina, těžká a sladká. Yves Rocher prodává řadu parfémovanou gardénií; mám tuhý parfém v malé dózičce a voní opravdu krásně, musí se však používat s mírou, aby se nepřejedl.

Guajakové dřevo - dřevo jihoamerického stromu. Přidává se jako fixační složka, zvlášť do parfémů, kterým je potřeba dodat tóny vanilky a santalového dřeva.

Hedion - látka syntetizovaná z chemikálie vyskytující se v jasmínu. Voní velmi silně a omamně po jasmínu.
Příklad: Flower (Kenzo)

Heliotrop - syntetická látka sametově vanilkové vůně s květinovými podtóny (šeřík, mimóza).

Hřebíček - další silice, jejíž vůni dobře znáte. Dává se do orientálních a také svěžejších kořeněných vůní.

Hyacint - květina, která se dá na jaře koupit v každém květinářství. Voní jemně a hladce.

Ionon - syntetická náhražka fialkové vůně.

Jantar - obvykle špatný překlad slova "amber", tedy ambra (viz výše). Našla jsem však i zmínku, že se do vůní používá skutečný jantar - zpracovává se prý na lepkavou zlatavou hmotu se smolovitým, kouřovým aromatem, která dodává vůním teplý, pudrový tón. Pokusím se dopátrat pravdy.

Jasmín - další bílá omamná vůně, kterou jistě znáte. Jasmínová vůně je poměrně výrazná a jásavá, když ji přidáte do nenápadnější vůně, zvýrazní ji. Nebo naopak, k jasmínu se přidávají další složky, aby ho trochu přidržely u země. Jasmín najdete v mnoha květinových i jiných parfémech.
Příklad: Voile de Jasmin (Bvlgari), Love in Paris (Nina Ricci), Pleasures (Estée Lauder)

Jalovec - používá se jako koření do divočiny, nebo do masa, které chcete upravit "na divoko". Je hodně aromatický, ale příjemný. Dává se většinou do pánských vůní.

Kardamom - pronikavé koření, charakterem aromatu trochu podobné zázvoru.

Karafiát - voní sladce a mírně kořeněně. Obvykle dodává vůním nostalgický, "starodávný" nádech.
Příklad: L'Air du Temps (Nina Ricci), Fidji (Guy Laroche), Bandit (Piguet)

Kasie - má pronikavé aroma, trochu podobné skořici.

Kopajský balzám - pryskyřice z kopajského stromu, rostoucího v jižní Americe a západní Africe. Má balzámovou, dřevitou vůni a přidává se do orientálních parfémů.

Koriandr - koření, které si můžete snadno koupit a očichat. Voní... inu, kořeněně :)

Konvalinka - bílá, omamně a nasládle vonící jarní květina. Dává se do květinových parfémů, kterým propůjčuje pronikavý, ale zároveň něžný tón.
Příklad: 5th Avenue (Elizabeth Arden), Pleasures (Estée Lauder)

Kosatec (iris) - výtažek se získává z kořenů kosatce a je velmi drahý. Voní dřevitě a obsahuje květinové a nasládlé podtóny.

Labdanum - nebo také ladanum, neplést s laudanem (opiovým extraktem). Získává se z devaterníku penízkovitého. Voní hořce, kožnatě.

Levandule - vonná fialová bylina, která se pěstuje a zpracovává především ve Francii. Voní sladce, ale nikoli omamně, její aroma je spíš bylinné. Přidává se většinou do pánských parfémů. Levandulovou silici i sušenou levanduli si můžete koupit.
Příklad: Aqua Allegoria Lavande Velours (Guerlain), A*Men (Thierry Mugler)

Liči - jemně a sladkokysele vonící čínské ovoce.

Magnólie - další esence z rodiny omamných bílých květin. Voní velmi silně a sladce. Protože je drahá, připravuje se většinou uměle.
Příklad: 212 (Carolina Herrera), Lalique (Lalique), Stile Donna (Sergio Tacchini)

Mandarinka - nejjemnější z citrusového rodu. Voní citrusově a zároveň nasládle. Najdete ji spolu s bergamotem v hlavě nejednoho parfému.

Mimóza - lehce sladká, optimisticky jarní vůně. Působí dojmem čistoty a svěžesti.
Příklad: Eau de Azur (L'Occitane), Lys (Marina de Bourbon)

Máta - typická svěží větrová vůně, kterou znáte z peppermintových (máta peprná) a spearmintových (máta klasnatá) žvýkaček.

Myrha - aromatická pryskyřice čechřice vonné, stromu, který roste v Arábii a přilehlé části Afriky. Dává se do orientálních a pánských parfémů.

Muškátový oříšek - koupí se jako koření, většinou už namletý (lepší je vcelku a strouhat až při vaření, aby se zachovalo aroma). Voní příjemně kořeněně; v kuchyni se používá většinou do sladkých jídel.

Narcis - jeho vůně je popisována jako slámově sladká, zemitá a kořeněná. Přidává se pro "zaoblení" do květinových vůní.

Neroli - silice se dá koupit. Připravuje se z květů hořkého pomerančovníku, je nasládlá a lehká.

Olibanum - pryskyřice stromu, který roste ve stejné oblasti jako myrhovník. Stejně jako myrha se nejčastěji dává do orientálních parfémů.

Opoponax - pryskyřice ze stromu rostoucího v Africe a na středním Východě. Má sametovou, teple zemitou vůni, která se hodí hlavně do orientálních kompozic.

Osmanthus - silice z květů asijského stromu (roste v Japonsku a Číně). Voní květinově s příchutí švestek a vinných hroznů.

Pačuli - rostlina rostoucí v Indonésii a Malajsii. Má lehce mýdlovou, dřevitou, zeleně zemitou vůni. Přidává se především do chyprových, dřevitých a orientálních vůní.


Pižmo (musk) - původně se tato látka získávala z podkožního vaku asijského jelínka pižmového, dnes se vyrábí i synteticky. Voní měkce, smyslně, a najdete ho v základu velké většiny parfémů.

Pomerančový květ - voní plně a lahodně. Dává se do květinových a labužnických kompozic.

Pomeranč - silice z pomerančové kůry. Nezbytná složka mnoha citrusových a ovocných parfémů.

Pačuli - silná, nasládlá, kořeněná, trochu dřevitá vůně. Dá se koupit jako aromatická silice a v aromalampě navozuje smyslnou náladu, která působí jako afrodiziakum. Najdete ji v těžších i lehkých květinových a orientálních vůních.

Pepř - dodává ostrou, kořeněnou notu, která ve výsledku vytváří buď silně svěží, čistý dojem, nebo suchý a štiplavý tón.
Příklad: Lacoste pour Femme (Lacoste), Oxygene (Lanvin), Omnia Crystalline (Bvlgari), Eternity (Calvin Klein), Premier Jour Soleil (Nina Ricci), Still (J. Lo)

Petitgrain - důkaz, že pomerančovník se dá zužitkovat do poslední větvičky. Petitgrain se destiluje z listů a větévek a přidává se obvykle k pomeranči (nebo citronu), aby ho trochu uzemnil.

Růže - vůni růže asi není třeba popisovat. Mezi jednotlivými odrůdami jsou však malé či větší rozdíly, a do parfémů se používá mnoho druhů růží. Proslulá je zvlášť růže bulharská, která je velmi jemná, s ovocným nádechem. Vůně marocké růže je bohatá, hedvábně smyslná. Růže z Grasse má sladce medový podtón a turecká růže je svěží.
Příklad: Nina 2006 (Nina Ricci), Very Irresistible (Givenchy), Very Valentino (Valentino), Capricci (Nina Ricci), Miracle So Magic (Lancome), Ombre Rose (Brosseau)

Růžové dřevo - nemá s růží nic společného, získává se z jednoho jihoamerického stromu. Vůně je však podobná vůni růže, jen je víc dřevnaté a bylinné. V parfémech se často kombinuje právě s růží.

Santal - dřevnaté, trochu nasládlé - můžete se opět přesvědčit, protože koupíte nejen santalovou silici, ale i vonné tyčinky a další výrobky. Najdete ho v základu drtivé většiny parfémů, je to totiž skvělý stabilizátor. Jeho vůně má údajně také afrodiziakální účinky.

Skořice - obvykle ji najdete v orientálních, kořeněných vůních, ale návrháři se nevyhýbají ani experimentům - viz ovocně skořicová I Love Love od Moschina.
Příklad: Dioressence (Dior), L (Lolita Lempicka), Lys (Marina de Bourbon), Opium (YSL)

Šalvěj - bylinná, kořeněná vůně. V kuchyni se používá do masa "na divoko". Dává se obvykle do pánských vůní. Chcete-li čistou šalvěj, zkuste šalvějový deodorant od Weledy.

Šeřík - připravuje se kupodivu uměle z jiných silic, protože ze šeříku se jeho krásná vůně vydestilovat nedá. V parfémech však voní přesně jako šeřík - silně a omamně.
Příklad: Eclat d'Arpege (Lanvin), 5th Avenue (Elizabeth Arden)

Tabák - dokud cigareta nezačne hořet, je její vůně zajímavá a příjemná. Tabák se dává pochopitelně hlavně do pánských parfémů.

Tonka - tonkové semeno neboli tonkový bob (někde najdete špatný překlad "fazole tonka") jsou semínka stromu silovoně. Voní tak, jak název stromu napovídá - silně, teple, sladce, trochu jako vanilka.

Tuberóza - velmi drahá složka, kterou najdete jen v některých parfémech.
Příklad: Fracas (Piguet)

Vanilka - velmi sladká složka s velkou výdrží. Přidává se obvykle spíš do základu. Dodává parfému sladce plný podklad. Gurmáni rozlišují dva druhy vanilky - burbonskou (Bourbon vanilla, latinsky vanilla plantifolia) a tahitskou. Proto "burbonská vanilka" a "vanilka" uváděné ve složení jsou stejná ingredience.
Příklad: Code (Armani), L'Or de Torrente (Torrente), Burberry of London (Burberry), Cašmir (Chopard), Shalimar (Guerlain), Tocade (Rochas)

Verbena - svěží, kořeněný extrakt z kořenů verbeny. Často ji najdete v pánských vůních.

Vetiver - má dřevnaté aroma, spíš suché a trochu kouřové, které trochu připomíná vůni vlhké země.
Příklad: Diorella (Dior), Mitsouko (Guerlain), Truth (Calvin Klein)

Ylang-ylang - silná, víceméně sladká vůně. Velmi těžko se popisuje, lepší je přičichnout si někde k lahvičce s esencí. Ylang-ylang je pokládán za afrodiziakum, ale ze zkušenosti vím, že zatímco někomu je opravdu příjemná a připadá mu erotická, někdo ji nesnáší. Já patřím bohužel do té druhé skupiny :) Ylang-ylang se dává většinou do orientálních parfémů. Dovede zmírnit vůni omamných květin (např. jasmínu).
Příklad: Red Door (Elizabeth Arden), Organza (Givenchy), Samsara (Guerlain)

Zázvor - teple vonící, aromatické, trochu štiplavé koření. Typ, který není odkázaný jen do orientálních parfémů, umí spolupracovat i s jinými složkami.
Příklad: Code (Armani), Max Mara (Max Mara), Blv Notte (Bvlgari)

Zimolez - voní velmi silně a sladce. V anglickém názvu "honeysuckle" ostatně najdete slovo "honey" - med.

zdroj-www.ada.konicky.net

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pačuli 2x

(rozinková, 18. 6. 2009 9:58)

pačulixpačuli??? je tam chyba

Re: pačuli 2x

(Kezia, 13. 11. 2015 16:22)

Tak ono to nevadí, pačuli je tam popsané o to důkladněji.